Ako zatočiť s osamelosťou počas pandémie? – Tipy pre rodičov
Či už ste v karanténe z dôvodu podozrenia na prítomnosť vírusu, alebo ste doma dobrovoľne, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy, môžete sa ocitnúť v situácii, kedy vás prepadnú pocity osamelosti. Väčšina z nás je zvyknutá vychádzať von každý deň. Za prácou, do školy, na nákup, na prechádzku, k priateľom. Človek je tvor sociálny a mať všetky bežné činnosti nečakane pozastavené alebo výrazne obmedzené je pre nás mierne povedané – nepríjemné.
iowacity.momcollective.com
Osamelosť a sociálna izolácia
Keď žijete určitú dobu vyslovene len v interiéri vlastného bytu a menej komunikujete s okolitým svetom, je normálne pociťovať prítomnosť stresu. Ak sa k tomu pridá obava z nakazenia vírusom seba alebo svojich blízkych, je tento stres na mieste. Zvýšená dávka stresu by však mohla viesť k závažnejším ťažkostiam, ako sú napríklad depresia alebo úzkosť.
Aký je teda najlepší spôsob, ako sa dostať cez toto obdobie izolácie? Existuje mnoho stratégií, ktoré môžete použiť na zaistenie svojej pohody a dobrého duševného zdravia. Väčšina z nich zahŕňa:
– hľadanie spôsobov, ako rozptýliť pozornosť (zaneprázdniť sa),
– hľadanie spôsobov ako sa spojiť s ostatnými (napriek okolnostiam).
Rozptýlenie vám pomôže vyhnúť sa premýšľaniu o všetkom, čo nie je v poriadku. Nadmerné premýšľanie o ťažkostiach je rizikovým faktorom depresie. Preto sa chráňte a zabávajte sa. Vyhľadávanie spoločnosti možno iným, ako tradičným spôsobom vám pomôže cítiť sa menej izolovane a bojovať proti osamelosti. A ako teda zvládnuť svoje pocity samoty v týchto časoch?
Dodržiavajte časový plán
Snažte sa čo najviac dodržiavať pravidelný harmonogram. Začnite každý deň plánom niekoľkých vecí, ktoré budete robiť, viesť si denný denník o tom, ako sa cítite a čo robíte.. Všetky tieto sledovacie systémy vám pomôžu mať pocit, že ste v danej situácii proaktívni.
Buďte informovaní
Aj keď nechcete svoju obavu a strach kŕmiť neustálymi informáciami o stave vírusu, aktualizácia najnovších rád a informácií o zdraví vám môže poskytnúť výhodu, pokiaľ ide o ochranu vášho duševného zdravia. Avšak, médiá by ste v tejto situácii mali do určitej miery obmedziť. Pozerať príliš veľa správ, čítať príliš veľa článkov a konzumovať príliš veľa obsahu môže byť ohromujúce. Sociálne siete nás zahlcujú informáciami, ktoré sú často protichodné. Vyhľadajte radšej stránky, ktoré poskytujú vecné informácie o tom, čo môžete urobiť, aby ste zostali zdraví, ako napríklad CDC a WHO.
www.freepik.com
Buďte aktívni
Niekedy zabúdame, že naše fyzické a duševné zdravie je citlivo prepojené. Ak strávite týždne izolácie tým, že sa nevenujete cvičeniu, bude to mať nepriaznivý vplyv na vašu schopnosť psychicky sa vyrovnávať s náročnými situáciami. Preto by ste mali zostať aktívny v najväčšej možnej miere. Youtube ponúka široké spektrum videí, ktorými sa môžete inšpirovať.
Urobte niečo zmysluplné
Všetci chceme mať pocit, že niekam patríme a že je náš život dôležitý. Preto by sme mali začleniť do každého dňa zmysluplné aktivity. Ak budete každý deň robiť niečo zmysluplné, aj keď len na krátke obdobie, získate znovu cieľ a identitu. Iba vy viete, čo vo vašom živote vytvorí zmysel, čo je pre vás dôležité. Preto porozmýšľajte a spravte to, čo ste už dlho chceli. Začnete sa učiť nový jazyk? Prihlásite sa na online kurz líčenia? Je to na vás.
www.freepik.com
www.freepik.com
Spojte sa s ostatnými
Snáď to najlepšie, čo môžete v boji proti osamelosti v tomto období izolácie urobiť, je spojiť sa s ostatnými aj netradičnými spôsobmi. Aj keď možno nebudete môcť osobne navštíviť rodinu a priateľov, neznamená to, že sa nemôžete spojiť. Telefonát? Videohovor? Možno list pre starkých?
Nájdite si zdroje pohodlia
Hľadanie spôsobov, ako si dopriať pohodlie, aj keď sa cítite osamelo, môže pomôcť zlepšiť vaše duševné zdravie. Doprajte si horúci kúpeľ, varte zdravé jedlo, zapáľte si voňavé sviečky, prečítajte si knihu, spravte si filmový maratón. Existuje veľa možností ako si spraviť radosť.
Rozptyľujte sa
Ďalším spôsobom, ako posilniť svoje duševné zdravie, je nájsť zdravé rozptýlenie. Môže to mať formu čítania, sledovania predstavení, počúvania hudby alebo hľadania ďalších aktivít, ktoré vás zaujímajú. Vráťte sa späť a znovu si prečítajte niektoré svoje obľúbené knihy z detstva alebo si stiahnite audioknihu, ktorú môžete počúvať počas voľného večera. Pozerajte dokumenty na témy, ktoré ste chceli dobehnúť alebo hrajte hry, ktoré zaujmú vašu myseľ (sudoku, krížovky, solitaire alebo online šachy)
Plán do budúcnosti
Aj keď by sa mohlo zdať, že táto osamelosť bude trvať večne, raz príde čas, keď sa vrátime k svojim obvyklým rutinám. Jedným zo spôsobov, ako sa teraz cítiť menej sám, je plánovať si budúcnosť alebo robiť veci, ktoré vám pomôžu sústrediť sa na budúcnosť. Vytvorte si „budúci zoznam“ všetkých vecí, ktoré chcete robiť.
Spracovala: Mgr. Michaela Žiaková, psychologička SCŠPP Žilina
Zdroj: A. Cuncic, 2020, How to Cope With Loneliness During the Coronavirus Pandemic, at: www.verywellmind.com